Poslední koncert Petry poblíž českých hranic

14. února 2006 v 16:35 | Tocon |  koncerty a akce
Byl první prosincový den. Vichřice a sněhová kalamita způsobily cestujícím, kteří odlétali z norského Osla, mnohahodinové zpoždění. Patřili mezi ně i členové rockové skupiny Petra, kteří na ten den měli naplánovaný další z koncertů posledního turné po Evropě, tentokrát v Budapešti.
Koncert ve sportovní hale Vasas Csarnok měl původně začít v 19 hodin, po odpolední tiskové konferenci a zvukové zkoušce. Vzhledem k tomu, že američtí hudebníci dorazili na místo až před osmou hodinou večerní, bylo samozřejmě všechno jinak.

Večer s asi hodinovým skluzem otevřela mladá a sympatická předskokanka Vera Schmidtová, jejíž kariéru zahájila nedávná účast v soutěži Megasztár (maďarská verze soutěže Pop Idol, u nás SuperStar). Veřino vystoupení, při němž se sama doprovázela na akustickou kytaru, místní publikum přijalo s obrovským nadšením a každou píseň odměňovalo bouřlivým potleskem. Není divu - zpěvačka kombinuje na svůj věk až překvapivě vyzrálý a kultivovaný pěvecký projev s milým a skromným vystupováním. To, že svoje vystoupení nakonec oproti plánu o několik písní nastavila, aby poskytla více času hudebníkům z Petry, kteří se chystali za jejími zády, bylo tedy změnou příjemnou.
Rockeři v plné síle
Po delší přestávce vynucené potřebnou zvukovou zkouškou už na pódium nastoupila kapela, kvůli níž se do Budapešti sjeli fanoušci nejen z Maďarska, ale také ze Slovenska, Česka, Rumunska, Ukrajiny a nejspíš i dalších okolních zemí. Petra svůj koncert otevřela svižnou "kytarovkou" All about Who You Know (Jde o to, s kým se znáš), na niž vzápětí energicky navázala dlouholetým rockovým hitem Dance (Tancuj). Následovala trošku klidnější, ale přesto pěkně rozběhnutá píseň Amazing Grace (Úžasná milost), upravená verze starého hymnu s doplněným refrénem: "Tvá láska sestoupila a zachránila mě..." Člověk by mohl čekat, že hudební legenda typu Petry si může dovolit hrát tak trošku ze setrvačnosti, "na půl plynu", zvláště, když jde o její poslední turné, a spolehnout se na svou dosavadní dobrou pověst, atmosféru vytvořenou stovkami nadšených příznivců, decibely a světelnou show. Skutečnost ale byla jiná: Členové Petry se zjevně rozhodli dát Bohu i svým posluchačům (v Budapešti jich bylo kolem 1300) vše, co dát mohou. Kapela působila skvěle sehraným, kompaktním dojmem, jednotliví hráči hráli své party s nadšením i s profesionálním přehledem a kvalitou. Frontman John Schlitt zpíval z plných plic a ve vícehlasech ho nezřídka doprovázeli všichni ostatní členové skupiny. A že nešlo jen o nějaké "křoví", "aby tam něco bylo", dokázali, když uprostřed jedné písně náhle přestali hrát a suverénně zpívali ve čtyřhlasu a capella - na rockovém koncertě dost neobvyklý jev. (Člověk se při tom všem neubránil myšlence, že je škoda, že formace, které to tak báječně šlape, svou činnost končí.)
Přesto, že i hudebníci sami se při koncertě dobře bavili a společné muzicírování si užívali, zůstávalo poselství, které předávali, důležitým prvkem. Např. v písních jako Creed, což je zhudebněné Apoštolské vyznání víry, nebo v již klasické skladbě Judas' Kiss, která ani léty neztrácí své ostří: "Zajímalo by mě, jak se cítíš, když se marnotratný syn nevrátí domů... Zajímalo by mě, jak se cítíš, když tě tvé děti neposlouchají... Musí to být jako další hřebík přímo skrz tvé zápěstí, musí to být úplně
jako Jidášův polibek..."
Po písních Right Place (Správné místo), po směsi rockových hitů, kterou tvořily např. Sight Unseen (Spatři neviditelné), It Is Finished (Je dokonáno), I Am on the Rock (Stojím na skále) nebo This Means War (Tohle znamená válku!), a po rockově syrovém titulním kousku z posledního studiového alba Jekyll & Hyde skupina přeladila do klidnější polohy. Na řadu přišel tzv. Acoustic Set, tedy řada vzájemně propojených tišších a pomalejších písní. Ty doprovodil Bob Hartman na akustickou kytaru a Greg Bailey prokázal další stránku svého muzikantského umění, když baskytaru vyměnil za violoncello. Spolu s Johnem Schlitem si pak celá hala zpívala oblíbené melodie jako Road to Zion (Cesta na Sijón), More Power to Ya (Kéž máte víc moci), No Doubt (Nepochybně) nebo Love (Láska).
Pak přišla smršť v podobě neuvěřitelného sóla na bicí v podání Paula Simmonse. Těžko popisovat: kdo neslyšel, asi si ani nepředstaví, co všechno tenhle bubeník dokáže (a to má opravdu jen dvě ruce a dvě nohy!). Následující hit Beyond Belief (Neuvěřitelné) dal vzpomenout na nejhvězdnější léta Petry a po něm si i kytarista Bob Hartman "vystřihl" pěkné rockové sólo, jaké byste možná od takového nenápadně vypadajícího prošedivělého pána nečekali - pokud byste ovšem nevěděli, že je to Bob Hartman.
Hlavní část svého vystoupení Petra ukončila tím, co také neodmyslitelně patří k její službě - chvalami. První z nich byla Lord I Lift Your Name on High (Tvoje jméno vyznávám) a po ní He Came, He Saw, He Conquered (Přišel, viděl, zvítězil), která oslavuje Ježíšovo vítězství nad smrtí a peklem.
Neúnavní evangelisté...
Skupina odešla z pódia a obecenstvo si žádalo tradiční přídavek, ale místo toho přišel k mikrofonu jen zakladatel Petry Bob Hartman: "Za všemi písněmi, které hrajeme, je jedna zvěst, a tou je Ježíš. Nezpíváme o náboženství. Ježíš je živý a je Pánem našeho života." Citlivě a jednoduše vysvětlil podstatu evangelia a vyzval přítomné, aby po něm opakovali modlitbu přijetí Ježíše za osobního Pána a Spasitele. Když pak požádal ty, kdo se takto modlili poprvé, aby se přihlásili, bylo zřejmé, že Pán Bůh skrze službu Petry stále jedná, jak to dělal po celou dobu jejího působení - a že se další lidé vydali na cestu ze smrti do života.
Teprve potom se na scénu vrátili i ostatní členové skupiny a na řadu přišly další oblíbené chvalozpěvy: Show Your Power (Zjev svou moc) a titulní píseň z alba Petra Praise 2 - We Need Jesus. Tu s obdivuhodnou jistotou odzpíval baskytarista Greg Bailey a John Schlitt doprovodnými vokály jen podpořil její poselství: "Kdy svět pozná, že potřebujeme Ježíše? Když naše srdce budou jako jedno a když budeme věřit, že je Synem našeho Boha... Musíme žít ve stíhu jeho lásky..."

...se srdcem služebníků
Navzdory únavě i pozdní noční hodině se kapela rozhodla vyjít vstříc organizátorům a hlavně novinářům, kteří odpoledně marně čekali na tiskovku, a na krátkém setkání zvláště John a Bob trpělivě a s otevřeností odpovídali na dotazy, jimiž je časem tísnění žurnalisté zahrnovali (viz rozhovor v Životě víry 2/2006).
Z jejich chování vyzařovala touha nechat se Bohem používat a ochota poslechnout i tehdy, když je to těžké. Bylo tak povzbuzující vidět někoho, kdo strávil spoustu let ve světle reflektorů, kdo ovlivnil statisíce životů po celém světě a nasbíral mnoho ocenění na křesťanské i světské scéně, a kdo je přesto ochoten ze služby odejít, když věří, že přišel čas! Někoho, kdo na sobě nenechal ulpět lidskou slávu a pro koho je hlavním cílem vyvýšení jeho Pána... Skupina Petra končí, ale věřím, že o jejích členech ještě uslyšíme.
Když moderátor uzavřel tiskovou konferenci, přítomní novináři se v mžiku změnili ve fanoušky, kterým náhle doslova obležení hudebníci podepisovali obaly cédéček a kazet nebo jen vstupenky na koncert. Někdo při tom členům skupiny říkal, co pro něj služba Petry v životě znamenala a znamená. Kromě toho mi John Schlitt během dávání autogramů ještě ochotně odpověděl na pár dalších otázek do rozhovoru. A přestože se blížila půlnoc a s ní i zavírací doba restaurace, kam měli jít na večeři, nechali se američtí muzikanti navíc vyfotit snad s každým, kdo je o to poprosil, a všem se nadšeně usmáli do objektivu. Jako by říkali: Jsme tu pro vás. Kdyby neměli dostatečně nekompromisního manažera, asi by ten večer zůstali o hladu...

Začínal druhý prosincový den. Když jsme za hustého sněžení vyjížděli na dálnici směrem k domovu, byl jsem Bohu vděčný za zkušenost uplynulých několika hodin. A taky mě napadalo, jestli počasí skupině Petra nezkomplikuje noční let na místo dalšího koncertu, tentokrát do Švýcarska...
(Převzato z časopisu Život víry, jehož únorové vydání přináší kromě dalších fotografií z koncertu také souhrnné informace o skupině Petra i o jejích jednotlivých členech, rozhovor s Johnem Schlittem a Bobem Hartmanem a osobní svědectví Johna Schlitta.
A navíc rozpracované téma o křesťanech působících v oblasti showbyznysu...)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (134)
Zobrazit starší komentáře

101 grossisti di componenti per computer grossisti di componenti per computer | E-mail | Web | 4. září 2006 v 15:46

http://grossisti-ebofuwo.kinokaze.info/index.html grossisti di componenti per computer http://grossisti-ebofuwo.kinokaze.info/index.html grossisti di componenti per computer

102 glauconite glauconite | E-mail | Web | 4. září 2006 v 15:47

http://glauconite-abqbexa.kinokaze.info/index.html glauconite http://glauconite-abqbexa.kinokaze.info/index.html glauconite

103 generic adderall generic adderall | E-mail | Web | 9. září 2006 v 12:02

http://nertion.xcx.pl/adderall.html generic adderall: adderall, buy adderall, generic adderall. http://nertion.xcx.pl/adderall.html generic adderall.

104 generic ultracet generic ultracet | E-mail | Web | 10. září 2006 v 12:04

http://host.6-do.com/userfiles/rellita/ultracet.html generic ultracet: ultracet, buy ultracet, generic ultracet. http://host.6-do.com/userfiles/rellita/ultracet.html buy ultracet.

105 kalutara kalutara | E-mail | Web | 12. září 2006 v 2:11

http://xoomer.alice.it/giorimafos/images06/okodepoho/ kalutara http://xoomer.alice.it/giorimafos/images06/okodepoho/ kalutara

106 gatto e il cane gatto e il cane | E-mail | Web | 12. září 2006 v 2:11

http://xoomer.alice.it/giorimafos/images05/owopafjpj/ gatto e il cane http://xoomer.alice.it/giorimafos/images05/owopafjpj/ gatto e il cane

107 all cannings all cannings | E-mail | Web | 12. září 2006 v 2:11

http://xoomer.alice.it/koirtcawer/images04/qhusjvide/ all cannings http://xoomer.alice.it/koirtcawer/images04/qhusjvide/ all cannings

108 e sem parti e sem parti | E-mail | Web | 12. září 2006 v 2:12

http://xoomer.alice.it/ladzopudina/images06/jdopiluxj/ e sem parti http://xoomer.alice.it/ladzopudina/images06/jdopiluxj/ e sem parti

109 super dilatazione super dilatazione | E-mail | Web | 12. září 2006 v 2:14

http://xoomer.alice.it/copidrasta/images05/ocqwocito/ super dilatazione http://xoomer.alice.it/copidrasta/images05/ocqwocito/ super dilatazione

110 phentermine blue phentermine blue | E-mail | 12. září 2006 v 8:03

http://www.superiormartialarts.com/Karate_Forum/posts/508.html http://www.superiormartialarts.com/Karate_Forum/posts/518.html http://www.eduvinet.de/eduvinet/forum/gchallenge/posts/4536.html http://www.eduvinet.de/eduvinet/forum/gchallenge/posts/4915.html http://www.eduvinet.de/eduvinet/forum/gchallenge/posts/4480.html http://www.superiormartialarts.com/Karate_Forum/posts/519.html http://www.superiormartialarts.com/Karate_Forum/posts/464.html http://www.superiormartialarts.com/Karate_Forum/posts/458.html http://www.superiormartialarts.com/Karate_Forum/posts/488.html http://www.superiormartialarts.com/Karate_Forum/posts/513.html

111 italymedia it cinzia roccaforte italymedia it cinzia roccaforte | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:21

http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images05/jwekazuxa/ italymedia it cinzia roccaforte http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images05/jwekazuxa/ italymedia it cinzia roccaforte

112 tom cruise action pack tom cruise action pack | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:21

http://xoomer.virgilio.it/farwevitre/images05/jrelarjco/ tom cruise action pack http://xoomer.virgilio.it/farwevitre/images05/jrelarjco/ tom cruise action pack

113 microsoft bluetooth microsoft bluetooth | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:21

http://xoomer.virgilio.it/farwevitre/images06/okoropjvo/ microsoft bluetooth http://xoomer.virgilio.it/farwevitre/images06/okoropjvo/ microsoft bluetooth

114 chat italia chat italia | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:22

http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images06/qxjcopago/ chat italia http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images06/qxjcopago/ chat italia

115 idropulitrice professionale idropulitrice professionale | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:22

http://xoomer.virgilio.it/kipernitina/images05/ucqsolufe/ idropulitrice professionale http://xoomer.virgilio.it/kipernitina/images05/ucqsolufe/ idropulitrice professionale

116 mercatone com mercatone com | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:22

http://xoomer.virgilio.it/gvasqotur/images04/unqtiluro/ mercatone com http://xoomer.virgilio.it/gvasqotur/images04/unqtiluro/ mercatone com

117 oriana mecozzi architetto oriana mecozzi architetto | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:22

http://xoomer.virgilio.it/viporelio/images05/apuwekole/ oriana mecozzi architetto http://xoomer.virgilio.it/viporelio/images05/apuwekole/ oriana mecozzi architetto

118 upadance upadance | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:22

http://xoomer.virgilio.it/giorimafos/images05/izudibigi/ upadance http://xoomer.virgilio.it/giorimafos/images05/izudibigi/ upadance

119 viaggio capodanno viaggio capodanno | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:23

http://xoomer.virgilio.it/gvasqotur/images05/ifutuviwj/ viaggio capodanno http://xoomer.virgilio.it/gvasqotur/images05/ifutuviwj/ viaggio capodanno

120 usb drive verbatim usb drive verbatim | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:23

http://xoomer.virgilio.it/ciyrupobase/images04/avjkjdiru/ usb drive verbatim http://xoomer.virgilio.it/ciyrupobase/images04/avjkjdiru/ usb drive verbatim

121 zelig drive zelig drive | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:24

http://xoomer.virgilio.it/vorudasta/images06/jsjlavevu/ zelig drive http://xoomer.virgilio.it/vorudasta/images06/jsjlavevu/ zelig drive

122 www geegar com www geegar com | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:24

http://xoomer.virgilio.it/bauytasis/images04/jtabeniku/ www geegar com http://xoomer.virgilio.it/bauytasis/images04/jtabeniku/ www geegar com

123 hvr sony hvr sony | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:25

http://xoomer.virgilio.it/daswerbas/images06/iguhobisj/ hvr sony http://xoomer.virgilio.it/daswerbas/images06/iguhobisj/ hvr sony

124 www nikeid www nikeid | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:27

http://xoomer.virgilio.it/vorudasta/images04/epqxanawa/ www nikeid http://xoomer.virgilio.it/vorudasta/images04/epqxanawa/ www nikeid

125 vung trom the nay vung trom the nay | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:27

http://xoomer.virgilio.it/farwevitre/images05/jkucewufi/ vung trom the nay http://xoomer.virgilio.it/farwevitre/images05/jkucewufi/ vung trom the nay

126 stranieri norimberga stranieri norimberga | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:27

http://xoomer.virgilio.it/daswerbas/images05/qpekqdazq/ stranieri norimberga http://xoomer.virgilio.it/daswerbas/images05/qpekqdazq/ stranieri norimberga

127 stivale camperos stivale camperos | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:27

http://xoomer.virgilio.it/ciyrupobase/images06/iciweruci/ stivale camperos http://xoomer.virgilio.it/ciyrupobase/images06/iciweruci/ stivale camperos

128 saigon saigon | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:28

http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images05/jdqgocjdj/ saigon http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images05/jdqgocjdj/ saigon

129 dexter y didi com acordes dexter y didi com acordes | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:28

http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images04/arefeteka/ dexter y didi com acordes http://xoomer.virgilio.it/kiweqasjo/images04/arefeteka/ dexter y didi com acordes

130 accommodation ibiza accommodation ibiza | E-mail | Web | 14. září 2006 v 5:28

http://xoomer.virgilio.it/sdaporbin/images06/ivufunukq/ accommodation ibiza http://xoomer.virgilio.it/sdaporbin/images06/ivufunukq/ accommodation ibiza

131 buy cialis buy cialis | E-mail | Web | 4. února 2007 v 10:21

cialis online

<a href="http://s-url.net/0q89/ ">

buy cialis

</a>

[url=http://s-url.net/0q89/ ]

cialis forum

[/url]

132 buy cialis buy cialis | E-mail | Web | 4. února 2007 v 10:21

cialis online

<a href="http://s-url.net/0q89/ ">

buy cialis

</a>

[url=http://s-url.net/0q89/ ]

cialis forum

[/url]

133 cheapest cialis cheapest cialis | E-mail | Web | 6. února 2007 v 15:16

generic cialis

<a href="http://shrinkurl.us/cialischeap ">

cialis

</a>

[url=http://shrinkurl.us/cialischeap ]

cialis 20mg

[/url]

134 black boobs black boobs | E-mail | Web | 13. února 2007 v 12:09

boobs

<a href="http://s-url.net/0rki/ ">

bouncy boobs

</a>

[url=http://s-url.net/0rki/ ]

sexy boobs

[/url]

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama